Rozpoznano nauczycieli:
Od prawej w białym garniturze siedzą nauczyciele: Stachniewicz, Korczowski (przyroda), Kwiatkowska (nauczycielka szkoły żeńskiej). W środku, mężczyzna w krawacie w paski, to kierownik szkoły Stanisław Łuciów, matematyka. Dalej - Ciurkiewiczówna, ksiądz katecheta Leon Bolesławski, Myhal (nauczyciel muzyki, Ukrainiec), Czabaj -nauczyciel klas młodszych oraz Szamocki - nauczyciel klas młodszych.Zdjęcie w 2013r przesłał pan Józef Blutreich, który zidentyfikował większość nauczycieli oraz kilku kolegów. W 2020r identyczne zdjęcie przesłał pan Tadeusz Cwen. Jako właściciel fotografii widnieje Kazimierz Litwin, zapewne jeden z chłopców na zdjęciu. Na odwrocie znajduje się lista nazwisk.

Dzięki temu udało się zidentyfikować wiele postaci na zdjęciu. Pozostaje jeszcze szereg nazwisk, które trudno jednoznacznie przypisać do konkretnej osoby. Wymienię te nazwiska w oryginalnej pisowni oraz w kolejności takiej, jak są zapisane na odwrocie.
Po Karczewskim jest: Gejsheimer, Frijczf, Trojan, Pospiszyl, Dymczyszyn, Czuczman, Ermel, Pawlisz, Kaszuba, Guśkiewicz, Kozłowski, Dziuba, Kolbuch, Piotrowicz, Jamnicz. I dalej: Greniuch, Moroz, Kasprzyk, Litwin, Dawidowski, Czabanowski. Po tych nazwiskach wymienieni są nauczyciele, a po nich kolejni uczniowie.

W szkole uczyli się Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Czesi i Niemcy. Komu to przeszkadzało? Kto był tak bardzo uciskany przez obcych w swoim kraju, że spośród wszystkich wymienionych tu żydowskich chłopców zdołał przeżyć wojnę tylko Józef Blutreich? Wszyscy pozostali jego koledzy, wraz z ich rodzinami, zostali zabici w buskim getcie lub rozstrzelani w lesie pod Jabłonówką? Komu przeszkadzali chłopcy o polskich, niemieckich, czeskich, ale też rusińskich nazwiskach, że musieli opuścić swoje domy, w których ich przodkowie mieszkali w Busku od stuleci? Ilu z nich utraciło swoich bliskich z powodu prześladowań? W czyim chorym umyśle i sercu powstało przekonanie, że są wrogami, których trzeba zniszczyć lub wypędzić?

Jeśli rozpoznajesz kogoś wyślij wiadomość ...

Powiększ zdjęcie
Zdjęcie bez napisów
Rewers zdjęcia